Znajdź nas na

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza rozpoczyna realizację projektu współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego pod nazwą „Odlotowa Edukacja”. Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu jest partnerem merytorycznym tego projektu.

Do udziału w projekcie zapraszamy szkoły z subregionu kaliskiego. Projekt skierowany jest do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych.
Realizację zajęć pokazowych z chemii i fizyki planujemy w Kaliszu, Pleszewie, Ostrowie Wielkopolskim, Jarocinie i Wrześni oraz innych miejscowościach subregionu kaliskiego.
Dwugodzinne, DARMOWE zajęcia poprowadzone będą przez wykwalifikowaną kadrę.

O projekcie:


Odlotowa Chemia – to zajęcia polegające na przybliżeniu uczniów do świata przyrody i obecności chemii w życiu codziennym. Zajęcia te odbywają się w formie pokazowo-warsztatowej, uczestnicy biorą czynny udział w eksperymentach. Każde zajęcia prowadzone będą przez dwóch specjalistów z zakresu chemii lub nauk pokrewnych. Pokazy z chemii są prezentacją tematycznie dobranych, interesujących, a wręcz fascynujących eksperymentów. Przedstawione będą prawa, które zawierają się w podstawie programowej w szkole, ale również takie wykraczające poza nią. Część warsztatowa ma za zadanie zapoznanie dzieci z podstawowymi prawami chemii i przedstawienie ich w prostej i przystępnej formie. Eksperymenty są realizowane w blokach takich jak np.: reakcje chemiczne, rodzaje związków chemicznych, skala pH i wskaźniki, chemia środków czystości, składniki żywności. Uczniowie dowiadują się między innymi czym różni się zjawisko fizyczne od reakcji chemicznej obserwując efekty obu procesów.

Odlotowa Fizyka – celem zajęć jest rozbudzenie zainteresowania dzieci zjawiskami otaczającego świata, wyrabianie nawyku poszerzani wiedzy, kształtowanie ciekawości poznawczej. Podczas zajęć przedstawiony będzie szereg doświadczeń, które obrazują tajniki zachowań, czynności, i zjawisk zachodzących w naszym środowisku i życiu. Przewidziane zajęcia polegają na przybliżeniu uczniów do świata przyrody i pokazaniu różnorodności fizyki. Zajęcia prowadzone są przez dwóch specjalistów z zakresu fizyki lub nauk pokrewnych. Pokazy z fizyki są prezentacją tematycznie dobranych eksperymentów. Eksperymenty realizowane są z różnych dziedzin fizyki takich jak: elektrostatyka i elektromagnetyzm, hydrostatyka, mechanika, termodynamika, optyka, akustyka i inne. Uczestnicy poznają prawa dotyczące ładunków elektrycznych i prądu oraz zaobserwują jak zachowują się ładunki płynące np. przez organizm człowieka.

Projekt dedykowany jest uczniom klas 4-6 szkół podstawowych z terenu województwa wielkopolskiego.

Czas trwania jednej lekcji:
2 godziny lekcyjne

Miejsce realizacji zajęć:
Szkoły podstawowe, sale gimnastyczne – Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Pleszew, Jarocin, Września

Ilość Uczestników podczas zajęć:
50 osób lub więcej

Sprzęt do realizacji zajęć:
Zapewnia Fundacja

Materiały zużywalne:
Zapewnia Fundacja

Termin realizacji zajęć:
Wrzesień 2022 – listopad 2022

Prowadzący:
Dwie wykwalifikowane osoby podczas zajęć

Sprawy po stronie szkoły:
Listy obecności, zgody na przetwarzanie danych osobowych/wizerunku, porozumienie o współpracy podpisane między szkołą a fundacją

Zapraszamy do kontaktu z koordynatorem projektu po stronie Fundacji:

Karolina Bazan

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pin It