Znajdź nas na

W ostatnich dniach kwietnia zorganizowaliśmy dla dyrektorów i nauczycieli przedszkoli z południowej Wielkopolski wizytę studyjną w Chełmie. Wyjazd został zrealizowany w ramach projektu dofinansowanego przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie ze środków przekazanych przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Celem wizyty była promocja dobrych praktyk i wymiana doświadczeń w zakresie nauczania przez eksperymentowanie. Uczestnicy z terenu południowej Wielkopolski obserwowali zajęcia z dziećmi w najlepszym w kraju przedszkolnym Klubie Młodych Odkrywców. Poznawali metodykę nauczania przez eksperymentowanie i specyfikę funkcjonowania przedszkolnych Klubów Młodych Odkrywców (KMO).

W trakcie wizyty nie zabrakło także okazji do przyjrzenia się działaniom chełmskiej Sieci Opiekunów KMO. W obecności Doroty Kinal - Dyrektora Departamentu UMWW w Poznaniu oraz dyrekcji CWRKDiZ w Kaliszu (Magdaleny Sekury-Nowickiej i Damiana Michalaka) uczestnicy odwiedzili także laboratoria i pracownie PWSZ w Chełmie. To właśnie we współpracy z tą uczelnią - dzieci (również przedszkolne) i młodzież mają możliwość eksperymentowania pod okiem specjalistów z różnych branż.

Grupa studyjna miała także możliwość przetestowania niektórych urządzeń w Centrum Lotniczym PWSZ i Instytucie Nauk Technicznych i Lotnictwa. Obejrzeliśmy m.in. sprzęt do nauki pilotażu. Specjalnie dla naszej grupy udostępniono symulator lotów. Uczestnicy z Wielkopolski mogli pod czujnym okiem instruktorów - pilotów zasiąść za sterami w symulatorze lotów i wykonać wirtualny przelot nad PWSZ w Depułtyczach Królewskich.

W przygotowaniu interesującego programu w Chełmie pomagały animatorki nauczania przez eksperymentowanie: Barbara Foryt, dr Elżbieta Miterka oraz Sylwia Maciuk,  które z dużymi sukcesami realizują zadania w ramach przedszkolnych Klubów Młodych Odkrywców.

 

 

Pin It