Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu zaprasza dyrektorów szkół, doradców zawodowych, nauczycieli, pedagogów na spotkanie on-line Sieci Doradców Zawodowych Południowej Wielkopolski, które odbędzie się w dniu 9 maja 2022r. o godz.17.00.
Tematem wiodącym spotkania będzie szeroko pojęta dualna nauka w rzemiośle. Od początku działalności Centrum możemy pochwalić się ścisłą współpracą z rzemiosłem na czele z Izbą Rzemieślniczą w Kaliszu oraz przynależącymi do niej Cechami. Szkoły niejednokrotnie uczestniczyły w przedsięwzięciach, które realizowaliśmy wspólnie z rzemiosłem np. Noc Zawodowców, wycieczki zawodoznawcze, Targi Profesjonalistów czy konkursy dla dzieci i młodzieży.
O tym jaką wartość na rynku pracy ma kształcenie w rzemiośle opowie Pan Tadeusz Moczyński - Dyrektor Izby Rzemieślniczej w Kaliszu. Przedstawi najistotniejsze informacje dotyczące zdobycia zawodu poprzez rzemieślniczą formę nauki.
Następnie Pani Joanna Rosik - doradca zawodowy z Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej w Krotoszynie przedstawi formy doradztwa zawodowego oraz formy promowania nauki zawodu w Krotoszyńskiej Izbie Rzemieślniczej.
W dalszej części spotkania zapoznają się Państwo z propozycją scenariuszy na zajęcia z doradztwa zawodowego o rzemieślniczej nauce zawodu, które zaprezentuje Pani Iwona Derda - Naczelnik Wydziału Oświaty Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu. Omówione zostaną zagadnienia jakie warto poruszać w rozmowie o zawodach z uczniami oraz wskazówki jak w przystępny i ciekawy sposób przeprowadzić zajęcia.
Prosimy o dokonanie rejestracji na udział w spotkaniu Sieci poprzez formularz rejestracyjny oraz podanie niezbędnych danych. Po zarejestrowaniu otrzymają Państwo maila z potwierdzeniem rejestracji oraz linkiem do spotkania online.
Na podstawie przekazanych informacji zostanie dla Państwa przygotowane zaświadczenie o udziale w spotkaniu Sieci.
LINK REJESTRACYJNY: https://forms.gle/jNhXZK6djP7GZmxG6
Osoba do kontaktu: Adriana Poznańska, tel. 515 938 125,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Program spotkania
Godz. |
Temat |
Prowadzący/-a |
17.00 -17.10 |
Kierunki działań oraz oferta CWRKDiZ w Kaliszu w zakresie doradztwa zawodowego.
|
Magdalena Sekura-Nowicka – Dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu Damian Michalak Wicedyrektor CWRKDiZ w Kaliszu |
17.10 – 17.20 |
Działalność Izby Rzemieślniczej w Kaliszu - możliwości kształcenia w rzemiośle. |
Tadeusz Moczyński – Dyrektor Izby Rzemieślniczej w Kaliszu |
17.20 – 17.30 |
Formy doradztwa zawodowego oraz promowania nauki zawodu w Krotoszyńskiej Izbie Rzemieślniczej. |
Joanna Rosik – doradca zawodowy Izby Rzemieślniczej w Krotoszynie |
17.30 – 18.30
|
Scenariusze zajęć o nauce w rzemiośle - omówienie materiałów dydaktycznych i możliwości wykorzystania na lekcjach z doradztwa zawodowego. |
Iwona Derda – Naczelnik Wydziału Oświaty Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu |
Prelegenci:
dr inż. Tadeusz Moczyński
Dyrektor Izby Rzemieślniczej w Kaliszu, nadzoruje prace związane z procesem potwierdzania kwalifikacji zawodowych i nadawania dyplomów mistrzowskich i świadectw czeladniczych w zawodach rzemieślniczych.
Współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnymi Wielkopolski w tym również w Kaliszu. Jest członkiem Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu. Bardzo ceni sobie współpracę z CWRKDiZ w Kaliszu.
Ponadto pisze wnioski i prowadzi projekty UE dotyczące rozwoju szkolnictwa zawodowego na terenie subregionu kaliskiego, jest członkiem zespołu d/s przygotowania zmian aktów prawnych dot. ustawy o rzemiośle przy ZRP oraz związanych z procesem kształcenia zawodowego i potwierdzania kwalifikacji zawodowych. Opiniuje i składa wnioski w sprawach uaktualniania nowych zawodów, udziela pomocy pracodawcom i organizacjom samorządu gospodarczego rzemiosła (cechom) w zakresie prawa rzemieślniczego i dualnego kształcenia zawodowego, nadzoruje prace dotyczące wymagań egzaminacyjnych i pytań egzaminacyjnych, opracowania wzorcowych kryteriów oceniania egzaminów przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne Izby rzemieślniczej w Kaliszu, przygotowanie wniosków i pism do Związku Rzemiosła Polskiego w sprawach dot. uproszczeń w zakładaniu działalności gospodarczej oraz kształcenia dualnego.
Iwona Derda
Naczelnik Wydziału Oświaty Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, koordynuje prace związane z procesem potwierdzania kwalifikacji zawodowych i nadawania dyplomów mistrzowskich i świadectw czeladniczych w zawodach rzemieślniczych, opiniuje projekty i przygotowuje propozycje zmian aktów prawnych związanych z procesem kształcenia zawodowego i potwierdzania kwalifikacji zawodowych, koordynuje działania promujące kształcenie zawodowego oraz zmierzające do wprowadzenia nowych zawodów, w tym m.in. monter stolarki budowlanej, mechanik motocyklowy, wizażystka/stylistka i podkuwacz koni, udziela pomocy pracodawcom i organizacjom samorządu gospodarczego rzemiosła w zakresie dualnego kształcenia zawodowego, przygotowuje materiały analityczno-informacyjne na temat efektów potwierdzania kwalifikacji zawodowych, współuczestniczy w pracach wielu zespołów eksperckich, m.in. w zakresie przygotowania opisów zawodów, wniosków, standardów wymagań egzaminacyjnych i pytań egzaminacyjnych, opracowania wzorcowych kryteriów oceniania egzaminów przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych, przygotowania wniosków organizacji rzemiosła (Związku Rzemiosła Polskiego) do włączenia świadectw czeladniczych i dyplomów mistrzowskich do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji. Współautorka podręcznika „Edukacja ekologiczna dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw” oraz „Poradnika dla członków komisji egzaminacyjnych izb rzemieślniczych”.