Znajdź nas na

W miniony piątek 1 kwietnia nasze Centrum obchodziło jubileusz 5 - lecia swojej działalności na terenie Południowej Wielkopolski. Do auli Akademii Kaliskiej zjechali zaproszeni goście, którzy przybyli na uroczyste obchody.

- Takie podsumowanie to dla mnie bardzo emocjonujący moment – powiedziała podczas gali dyrektor CWRKDiZ Magdalena Sekura-Nowicka. – Czuję się jakbym była mamą tego przedsięwzięcia. Dokładnie 5 lat temu w tym samym miejscu spotkałam się z Państwem, aby opowiedzieć o tym co chcemy robić w ramach naszej działalności. Dziś w tym miejscu spotykamy się po to, aby pokazać i opowiedzieć o tym co nam się udało w tych latach stworzyć – dodała Magdalena Sekura-Nowicka.

Nasze Centrum wraz z jednostką z Poznania powstało jaki pierwsze na mapie Wielkopolski w 2017 roku. Kolejne zostały otwarte w Koninie, Pile, Lesznie. Zadania są te same, każde Centrum realizuje je na swój sposób.

- Sieć współpracy i samokształcenia doradców zawodowych to była jedna z pierwszych inicjatyw, które zaczęliśmy realizować z uwagi na to, że to właśnie głównie od tego środowiska zależy jak dalej ta jakość doradztwa zawodowego będzie wyglądała od przedszkola aż po uczelnie wyższe, ale też i osoby dorosłe, bo z takich konsultacji i z takich możliwości korzystają również osoby dorosłe – opowiadała dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu.

Nasze Centrum propaguje edukację zawodową, aktywizuje młodzież, współpracuje z lokalnymi przedsiębiorcami, rzemiosłem i szkołami w ramach praktyk i staży, wspiera uczniów oraz ich rodziców w ramach doradztwa zawodowego, a także w ramach planowania i rozwoju kariery młodych osób.

- Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, chcemy docierać do szkół, ale też do przedszkoli. Nasz autorski projekt to „Bajkowa Akademia Krasnala Zawodowca”- mówi Magdalena Sekura-Nowicka. - W trakcie tych zajęć korzystamy z różnych pomocy metodycznych jakimi są np. bajki o zawodach czy kolorowanki z krasnalami z odpowiednimi atrybutami zawodowców. W taki sposób dzieci mogą w przyjaznej formie zapoznawać się z zawodami funkcjonującymi na rynku pracy. Warsztaty dla najmłodszych prowadzimy w formie zabawy i to bardzo aktywizuje najmłodszych. – dodaje dyrektor CWRKDiZ.

Liczne Konferencje, targi, programy, inicjatywy, fundusze norweskie, współpraca z przedsiębiorcami, Centrum Nauki Kopernik, to tylko nieliczne obszary działania kaliskiego Centrum.

- To jednostka, której nie ma nigdzie indziej w Polsce poza Wielkopolską. To miejsca, które mają przybliżać do siebie różne środowiska – środowisko uczniowskie, domowe rodzicielskie, środowisko szkolne, edukacyjne na poziomach średnich, wyższych, zawodowych i biznes – powiedziała Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Wielkopolska to nasza przedsiębiorczość, to nasza pracowitość, to nasze branie spraw w swoje ręce, z czego jesteśmy dumni. Południowa Wielkopolska ma też swoją specyfikę i swoje zasługi nie tylko dla regionu, ale dla Polski i Europy w tym zakresie. Wiemy o tym, że szkolnictwo zawodowe należy szanować – dodała Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego – Temu szkolnictwu należy przywracać właściwą rangę, bo bez rzemieślników, bez ludzi, którzy wykonują pracę własnymi rękoma i własnymi umysłami nie będziemy się mogli dalej rozwijać.

Prawie 4 tysiące osób, które otrzymały wsparcie w zakresie wyboru ścieżki zawodowej, 2 tysiące uczniów, którzy wzięli udział w konkursach zawodowych, 3,5 tysiąca uczniów uczestniczących w warsztatach – te liczby mówią same za siebie.

Podczas spotkania wielokrotnie padało słowo „dziękuję”. Dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu zwracała uwagę na zaangażowanie wielu osób i instytucji we współtworzenie tego sukcesu, nie pomijając pracy całego zespołu, któremu cała sala gości biła brawo na stojąco.

W piątkowym jubileuszu Centrum wzięły udział jednostki współpracujące oraz przyjaciele Centrum. Życzeniom oraz podziękowaniom nie było końca.

Atmosferę gali uświetniła swoim występem Alicja Brąszewska, młoda kaliska piosenkarka z Talent Studio, uczestniczka The Voice Kids. Nie zabrakło urodzinowego tortu i zwiedzania nowej siedziby Centrum przy ul. Nowy Świat 13.

Zachęcamy do obejrzenia filmu podsumowującego działalność CWRKDiZ w Kaliszu >>> https://www.youtube.com/watch?v=DDPzL_QO0hE&t=8s

 

 

Pin It